Advertisement

Sõbrad

Advertisement

Advertisement

Kasutajad onlines

Meil on lehel:
Külalisi - 3
märts 14 2010
Stockholmi paadimessist PDF Trüki E-mail
pühapäev, 14 märts 2010

Image

Kui tipptunnisagin suurlinna metroos on maainimesele midagi, mida on ühtaegu keerukas mõista ja taluda, siis rootslaste paadimess mõjus väikese mererahva esindajale just selliselt. Määratud mõõtmed. Mõne tunniga tekib väike aimdus sellest, millistesse mõõtmetesse ulatuvad veega seotud harrastused Rootsis.

Mootri jõul liikuvate aluste arvu näitusel ma ei julge pakkudagi. Silmata jõudsin vaid huvitavamaid eksemplare nagu eriotstarbelised RIBid või restaureeritud puitalused. Purjejahtide osakaal oli samas üllatavalt väike. Väga palju oli erinevaid svertpaate ja abipurjega liikuvaid veesõidukeid. Tõsisema huvi korral oleks aluste juures uurimist ilmselt paari päeva jagu.

Üks suur hall, mille pindala arvatavasti ületas kolm korda Eesti Näituste kogupindala, oli otsast otsani täis kõike seda, mida võiks ujuvvahendite juures vaja minna. Absoluutselt kõike, alates veiniklaasidest kuni lindude peletamiseks mõeldud öökullideni. Seda, millest kõigest me siin oma suures mereriigis puudust tunda võiksime, ei suuda õnneks ettegi kujutada.

Image

Kõige selle lõputu asjade mere hulgast leidsime ühe elusuuruses Maxi 68 tüüpi jahi. Selle oli sinna toonud üks ametikool, mis nähtavasti õpetab väikelaeva ehitust ja muud teemaga seotut. Eesmärk oli jaht messi ajal võimalikult häsit korrastada ning eelviimasel päeval peaks algama ka oksjon alghinnaga 25000 rootsi krooni. Sisukas ettevõtmine noorte poolt.

Veidi maad edasi anti kõigile võimalus endas McGyver leida ja mingi toote karbist tuule jõul liikuv alus meisterdada. Neid oli seal juba sadu. Kõiki testiti ja ringraja aeg pandi kirja. Auhinnadki välja pandud. Veidi tõsisema mudelspordi austajatele oli üles seatud suur bassein ning hulk ühesuguseid raadioteel juhitavaid purjekaid. Toimusid võistlused.

Ja siis milliseid uhkeid uunikume. Kohale oli jaksatud vedada mitmeid väga kenasid puitaluseid. Tõelised iludused. Kõrval pakuti ka võimalust endale kasvõi kohe koopia tellida, oskused olemas.

Lapsed leidsid tegevust SARi alusel ning tiirutasid koos kaptenitega ekskursioone teha.

Veel veidi Rootsi väikelaevanduse mõõtmetest. Otsisin nimme külalissadamate kataloogi. Lõpuks leidsin sellise, milles justkui oli kogu rannik sees. See oli Piibli mõõtmeis ning imeõhukesele paberile trükitud, sest vastasel juhul ei oleks küll kõik sadamad sinna ära mahtunud. 

Võib ju ohata ja siis enda kujutlusvõimel lennata lasta. Meri on samas ühine ja muideks, Eesti merekaarte oli müügil õige mitmel letil. Eriti palju rootslasi me siin vastu võtta aga ei saa. Palu neid ikka me mõnesajale kaikohale mahub.

Ingrid Randlaht/griti

 
< Eelmine   Järgmine >