Advertisement

Sõbrad

Advertisement

Advertisement

Kasutajad onlines

Meil on lehel:
Külalisi - 3
juuni 09 2008
Naissaare sadam ootab remonti ja uut peremeest PDF Trüki E-mail
esmaspäev, 09 juuni 2008

Image

Kuna Eesti Mereakadeemia loobub Naissaare sadama haldamisest, võtab selle esialgu üle Viimsi valla äriettevõte. Edaspidi loodetakse aga aastaid räämas seisnud laevade randumispaiga korrastamisel riigi abile.

Viimsi abivallavanema Endel Lepiku sõnul tegeleb vald praegu lepingu lõpetamisega.
«Kuna rentnik on teinud sadamas teatud korrastustöid, siis kooskõlastame, kuidas ja millises osas kulutusi hüvitada,» selgitas Lepik. Ka on arutlusel küsimus, kas vald annab akadeemiale sadamahoone kasutusõiguse, et kool saaks seal jätkata hüdrograafiatudengite praktika läbiviimist.
 
Mereakadeemia merepraktika- ja kehakultuurikeskuse juhataja Teet Kolk põhjendas sadama opereerimise lepingu lõpetamist tõigaga, et riigikontroll on koolile mitu korda ettekirjutuse teinud – kas õppeasutusel on nii suuri kulutusi nõudvat objekti vaja?

«Meil on vallaga hea koostöö olnud, aga sadamat tuleks süvendada,» tõdes Kolk. «Probleeme on seal elektriga ning paari aastaga on miinuseid tekkinud rohkem kui vaja.»


Keeruline olukord

Lepiku sõnul on vald lepingu lõpetamise järel keerulises olukorras. Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumiga on alanud läbirääkimised sadama opereerimise üleandmiseks AS­ile Saare Liinid ning riik on avaldanud soovi sadama korrastamiseks.

Kuid algaval suvel tuleb vallal ikka veel omal jõul hakkama saada. Nii asub Naissaare sadamat haldama valla äriühing Viimsi Haldus.


Reisijaid veab Monica

«Paremat lahendust ei ole. Uut konkurssi ei jõua korraldada, enne saab navigatsioonihooaeg läbi,» tõdes Lepik. Aprillis uuendas vald ka sadamateenuste hinnakirja. «Viimsi Haldus võtab tööle paar härrasmeest ja nii elame suve üle,» lisas Lepik.

Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi avalike suhete osakonna juhataja Kalev Vapper märkis, et Naissaare sadama üleandmine Saarte Liinidele oleks kõige mõistlikum lahendus.

«Loomulikult ei jõua seda teha selleks suveks, vaid edaspidi,» nentis Vapper. «Kõigepealt tuleb teha vajalike tööde kalkulatsioonid ja koostada eelarve.»

Praegu on 2005. aasta tormides kõvasti kahjustada saanud sadam vastavalt passile avatud riigisiseseks laevaliikluseks. Samas on pikalt juttu olnud sadama renoveerimisest ning aastaringse laevaühenduse loomisest.

Ka tänavu kevadel oli sadamateemaline kohtumine, kus osalesid rahandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi kantsler Marika Priske, Tõnu Kaljuste, veeteede ameti ning Viimsi valla esindajad.

Kohtumisel leiti, et Naissaare sadam võiks olla mõne suurema sadama valdaja halduses, kuna muidu ei piisa vahendeid selle renoveerimiseks ja korrashoidmiseks. Tagatipuks tuleb sadamat pidevalt süvendada, sest suuremate laevadega sinna alati sisse ei pääse.

Tänavu suvel sõidab saare ja mandri vahel laev Monica, tellimusreise teeb ka veetakso. OÜ M/L Monica Reisid juhatuse liikme Allan Kooli sõnul on nende laeva jaoks sadam üldiselt rahuldavas seisukorras, küll aga võiks seal olla ka elekter ja vesi.

Tiina Rekand, Postimees

Foto: Küllike Rooväli

 
< Eelmine   Järgmine >